„Több mint 800 növényt használnak valamilyen formában a diabétesz természetes kezelésére, de a vércukorszint egészséges szinten tartása mellékhatások nélkül kihívást jelent” (Dr. Enzo Palombo )
_________________________________________________________
Kutatások bebizonyították, hogy a fahéjban található polifenolok stimulálják a sejtmembránok inzulinreceptorait, mely jelentősen javítja a glükózfelvételt, és csökkenti a vércukorszintet.Ez a különleges fűszer pedig emellett csökkenti a triglicerid szintet, és az alacsony sűrűségű lipoprotein szintet, mindezzel segít megelőzni a szívbetegségeket, mely a cukorbetegeknél fokozottan előfordulhat. A fahéjat fűszerként, vagy étrend-kiegészítőként is fogyaszthatjuk.
A bazsalikom régóta népszerű indiai ajurvédikus gyógyszer, mely kifejezetten hasznosnak bizonyult a cukorbetegség kezelésében. Egy 2008-as tanulmányban bebizonyították, hogy a bazsalikom enyhíti az étkezés utáni hiperglikémiát, vagyis a túlzott vércukorszint emelkedést. Emellett a növény gátolja az a-amilázt, azt a nyálban található enzimet, mely lebontja a keményítőket cukorrá.
Az egyik leghatékonyabb diabétesz elleni gyógyszer, a benne található anyagoknak köszönhetően tolerálja a cukorterhelést, és inzulintermelésre serkenti a szervezetet.Kutatások szerint, védőhatást gyakorol az inzulintermelő szövetekre, és pozitívan hat a hasnyálmirigyre is. A svéd Karolinska Kutató Intézet bebizonyította, hogy minél több zöld teát iszik a cukorbeteg, annál jobb lesz az állapota.
Az áfonyalevél azért előnyös, mert a diabétesz számos szövődményét csökkenti, például aretinopátiát, amely a kiserek károsodását jelenti, és akár vaksághoz is vezethet.
– A kék áfonya myrtillin hatóanyaggal rendelkezik, véd a szabadgyökök ellen, és az érrendszer állapotára is jótékony a hatása. A retinopária kezelésére kifejezetten ajánlott, a kapillárisok sértetlensége is múlik rajta.
– Fekete áfonya A fekete áfonya gyógyhatását a mirtillinnek (antocián) köszönheti, amely egyben kitűnőantioxidáns. Ennek az összetevőnek, illetve hatóanyagnak a révén a szabad gyökök néven ismert molekulák által károsodott sejtek regenerálódhatnak.
A zsálya, a pitypang levele, pitypanggyökér, szeder levél, málna levél, kukoricabajusz ugyancsak a cukorbetegségre alkalmazható gyógynövények. Tea formájában fogyasztjuk, egy-egy arányban keverjük, 2-3 evőkanál mennyiséget forrázunk le belőlük másfél liter vízzel, 10 percre letakarjuk, és leszűrve fogyasztjuk.
A stevia nevű gyógynövényről már biztosan hallhattunk: olyan, mint a cukor, de nincs benne kalória. Cukor helyett használják, ezért a diabéteszben szenvedőknek tökéletes édesítésre.
A csalán nagyon sokféle betegségre, problémára használható, a természetes gyógymódok egyik alap növénye. Gyógyteaként fogyasztják főként, és számos egyéb mellett, a cukorbetegségre is nagyon jó.
Számos jótékony tulajdonsága mellett cukorbetegség ellen is jó. A virág szárát kell naponta tíz alkalommal elfogyasztani.
9. Kapor
Rengeteg cukorbeteg számára összeállított receptben szerepel, egyes források szerint a diabéteszeseknek a lehető legtöbb ételhez érdemes felhasználniuk ezt a fűszernövényt.
10. Fehér fagyöngy
A fagyöngy az egész mirigyrendszert kedvezően befolyásolja, kiváló anyagcsereszabályzó szer. Jó hatással van a hasnyálmirigyre, a cukorbetegeknek kifejezetten jótékony fogyasztásuk.
11. Gymnema sylvestre
Cukorgyilkosnak is nevezik, és az ajurvédikus gyógyításban előszeretettel használják a cukorbetegég kezelésére. A benne található gimneminsav ugyanis segít a vércukorszint normalizálásában, gátolja a zsírok, szénhidrátok túlzott mértékű felszívódását, illetve növeli az inzulin hatását, serkenti a hasnyálmirigy-bétasejtek inzulintermelését, hatására a cukorbeteg nem kívánja annyira az édes ételeket.
12. Ginzeng (kecskeruta)
A ginzeng híres erős anti-diabetikus tulajdonságairól: a növény Kínából származik, a gyógyászatban ősidők óta használják. Egy 2009-ben kiadott tanulmány szerint, a benne található ginzenozid nevű anyag amellett, hogy támogatja a béta-sejteket a hasnyálmirigyben, melynek hatására a szervezet inzulint termel, csökkenti az inzulinrezisztenciát is. Kutatók szerint, a ginzeng gyökér közvetlenül érinti a hasnyálmirigyet, és növeli az inzulintermelést, éppen ezért a növényt a cukorbetegség egyik lehetséges kezelésmódjának tartják.
13. Cayenne
A cayenne talán a leghatékonyabb természetes fájdalomcsillapító. A cayenne-ben található kapszaicin nevű hatóanyag sikeres lehet a diabéteszes neuropátia kezelésében.
14.Görögszéna mag
A vércukor csökkentésére alkalmas a görögszéna mag is.Főként a mediterrán területeken közkedvelt fűszernövény, a diabétesz kezelése mellett, gyomorpanaszokra, étvágytalanságra használható, de a gyorsítja a sebek gyógyulását is.
15. Diófa
A diófa levelének főzetét eredményesen alkalmazhatjuk cukorbetegség ellen.
16. Svédkeserű
Kedvezően hat hasnyálmirigyre, sőt gyógyítja, így cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása.