Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány ingyenes diabétesz oktató programja pedagógusoknak
Az alapítványhoz érkezett visszajelzések azt mutatják: több intézmény is akad, ahol eddig a cukorbeteg gyerekeket elutasították az óvodai beiratkozáskor,mert félnek a diabétesszel élő gyerek kezelésétől, a nevelők nem ismerik a cukorbetegséget és nem merik vállalni a felelősséget. 2015 szeptemberétől azonban életbe lép az a törvény, amely szerint kötelező a 3 éves – köztük a cukorbeteg – gyerekek felvétele az óvodába. Az alapítvány szakértői egyetértenek abban, hogy az alapvető ismeretek megszerzéséhez egy félnapos, a cukorbetegséggel kapcsolatos szakmai előadásokra és gyakorlati bemutatókra épülő továbbképzés elegendő. Az óvónőképzésben erre hivatalos program nincs.
Az óvodapedagógusok a továbbképzés után pontosan tudni fogják, hogy mit kell tenni, megszűnnek félelmeik a betegségtől, és tisztában lesznek azzal, hogy ha bekerül egy cukorbeteg gyermek a közösségbe, akkor mi a teendő.
Az oktatási nap elméleti is gyakorlati részből áll, egy diabetológus szakorvos, egy dietetikus és diabetológiai szakasszisztensek a következőtémákat ismertetik: cukorbeteg mintanap, mintaétrend, szituációs gyakorlatok,vészhelyzetek elhárítása, életből vett példák, a használati eszközök megismertetése korosztályi igényeknek megfelelően (vércukormérő,vércukorszintmérés, inzulinadagoló „pen” bemutatása, az inzulin fajták,patronok bemutatása, inzulin pumpa bemutatása).
Az oktatási anyag letölthető. pdf-ben itt►http://www.egycseppfigyelem.hu/content/_common/attachments/ecsf_ovodai-kiadvany-140422.pdf
Íme, öt fontos dolog az iskolába indulás előtt.
1. Készítsük össze a szükséges eszközöket!
A gyereknek szüksége van a „diabétesz-felszerelésére”, amellyel a vércukorszint változásait követni és kezelni tudja. Fontos, hogy a gyerekkel együtt állítsuk össze – és a továbbiakban rendszeresen nézzük át – ezt a csomagot, amely az alábbiakat tartalmazza:
• vércukormérő-felszerelés (testcsík, ujjbegyszúró, lándzsa, tartalék elem a mérőkészülékhez)
• inzulin
• fertőtlenítő kendő, hogy mindig meg tudja tisztítani a bőrfelületet a méréshez és az inzulin beadásához
• víz
• „hipo-csomag”, amely a hirtelen vércukor-esés esetére jelent gyors megoldást, mivel gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz. Ilyen gyorsan felszívódó szénhidrát pl. egy csomag szőlőcukor, háztartási keksz, 1dl 100%-os narancslé. Glucagon-injekció vészhelyzetre, amelynek használatáról – csakúgy, mint a hipo-csomag szükségességéről – mindenképpen tájékoztatni kell a tanárokat is!
2. Győződjünk meg arról, hogy gyermekünk a korának megfelelően tudja-e kezelni a cukorbetegségét!
Ha a gyerekegyedül méri a vércukrát, fontos, hogy ez a feladat ne okozzon neki kényelmetlenséget. Frissen felfedezett, iskolába induló kisgyerekeknél okozhat problémát, hogy még nem ismerik a számokat és előfordul, hogy ilyenkor átmenetileg a tanító méri meg a vércukrát. Ebben az esetben nagyon fontos, hogya gyerek felismerje azokat a saját állapotában bekövetkező változásokat, amikor szükséges a mérés. Feltétlenül beszéljük át a gyerekkel, hogy magas vagy alacsony vércukorszint esetén mi a teendője és kihez fordulhat segítségért az iskolában.
3. Ösztönözzük arra, hogy egészséges ételeket fogyasszon!
Soha ne engedjük el reggeli nélkül a gyereket az iskolában! A megfelelően összeállított reggeli segít a koncentrálásban és megfelelő energiatartalékot nyújthat a délelőtt folyamán.
Ha magunk csomagoljuk az ebédet, ne feledkezzünk meg a friss zöldségről és gyümölcsről sem és válasszunk kevésbé zsíros húsokat (pl. pulyka).
Tízórai vagy az uzsonna mellé érdemes diót, mandulát vagy egyéb növényi magokat is tenni.Törekedjünk a változatosságra bármilyen nehéz is, mert csak így tudjuk elkerülni – egy ideig legalábbis-, hogy a gyerek az iskolai büfében „üres szénhidrátokkal” csillapítsa éhségét.
Ha a menzán ebédel a gyerek, figyeljünk arra, hogy meg legyen a szükségesszénhidrát-mennyiség. Nagyon sok iskolában kifüggesztik a következő heti étrendet, így pontosan tudjuk követni, hogy mikor kell kiegészíteni,helyettesíteni vagy esetleg kicserélni egy ételt.
Érdemes előzetesen megismerkedni a konyhás nénikkel, mert ők tudnak segíteni a gyereknek a benti étkezés folyamán.
4. Alakítsuk úgy, hogy a napi legalább 60 percestestmozgás a gyerek életének természetes része legyen!
A diabétesz nem jelenti azt, hogy a gyerek nem lehet fizikailag aktív , vagy hogy fel kell őt menteni a torna óra alól. Pont ellenkezőleg! A testmozgás alapvetően hozzá járul a megfelelő vércukorszint eléréséhez. Ennek érdekében azonban limitálni kell a tévézésre, a számítógépezésre vagy a videó játékokra fordított időt, amelyet napi maximum 1-2 órát jelenthet. Mutassunk jó példát, és a testmozgás legyen közös program minden nap – sétáltassuk együtt a kutyát, menjünk biciklizni agyerekkel -, így mi is egészségesebben fogunk élni.
5. Segítsünk a gyereknek elkerülni a betegségeket!
A különbözőbetegségek – megfázás, influenza, légúti fertőzések stb. -, cukorbeteggyerekeknél hosszabb lefolyású lehet, és jelentősen megzavarhatja a vércukor szintjüket. Ennek érdekében feltétlenül konzultáljunk a kezelő vagy háziorvossal a különböző megelőző oltásokról, hogy elkerülhetőek legyenek a fertőző megbetegedések. Ezt nagymértékben segítheti az is, ha megértetjük agyerekkel, hogy mennyire fontos a gyakori kézmosás.
A diabétesz önmagában nem fosztja meg ajó élményektől gyermekünket az iskolás évek alatt sem. Ehhez viszont arra van szükség, hogy nekünk szülőknek és a pedagógusoknak van egy alapvető, közös célunk: a cukorbeteg gyerek az iskolában töltött idő alatt is biztonságban legyen!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: